Aktualności


Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 20-26 lutego 2023 r.

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw przypada 22 lutego 2023 r. i został ustanowiony w 1988 roku przez Parlament Europejski. Święto (ang. European Day for Victims of Crime) obchodzone jest przede wszystkim w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W Sztokholmie Europejskie Forum na Rzecz Ofiar, ze statusem konsultanta przy Radzie Europy i ONZ, w 1990 roku zaproponowało pomoc i wsparcie ofiarom przemocy.
 
W Polsce Dzień Ofiar Przestępstw został wprowadzony 12 lutego 2003 roku na mocy ustawy Sejmu RP i obchodzony jest w tym samym dniu co w krajach europejskich. Celem Europejskiego Dnia Ofiar jest przeciwdziałanie aktom przemocy oraz agresji, a także poprawa położenia ofiar przestępstw. 
 
W celu ujednolicenia standardów  w zakresie ochrony ofiar przestępstw, w październiku 2012 roku Komisja Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę ustanawiającą minimalne normy w zakresie praw, wsparcia oraz ochrony ofiar. Dyrektywa zapewnia wsparcie oraz ochronę pokrzywdzonych i członków ich rodzin, a także zawiera przepisy gwarantujące szkolenie specjalistów w zakresie udzielania pomocy ofiarom przestępstw. W roku bieżącym 
w ramach obchodów tego wydarzenia w Polsce organizowana jest w dniach 20.02-26.02.2023 r. akcja społeczna pn. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Adwokaci Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach od wielu lat aktywnie uczestniczą w tej szlachetnej akcji. 
 
Poniżej lista adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy zadeklarowali gotowość udzielania nieodpłatnie porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
 

 

powrót

© Copyright 2009 - 2024 Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: Mass Internet