Aktualności


Relacja z VII Adwokackiego Rajdu Świętokrzyskiego 2021

Po ubiegłorocznej przerwie wywołanej epidemią wirusa SARS – CoV -2, do kalendarza imprez powrócił cieszący się dużą popularnością pieszy rajd po szlakach Gór Świętokrzyskich. W sobotę, dnia 3 lipca 2021 r., w strugach ciepłego, letniego deszczu, odbyła się VII edycja Adwokackiego Rajdu Świętokrzyskiego, w którym wzięło udział 71 adwokatów, aplikantów adwokackich, przedstawicieli innych zawodów prawniczych i członków ich rodzin. Sponsorem wydarzenia była Naczelna Rada Adwokacka, która udzieliła finansowego wsparcia w jego organizacji. Grupę, kolejny raz z rzędu, prowadził znakomity przewodnik, znawca nie tylko walorów krajoznawczych Gór Świętokrzyskich, ale również ich historii - dr Cezary Jastrzębski (UJK).

Trasa rajdu, licząca 14,5 km, zaplanowana została z Grzegorzowic do Huty Szklanej. W Grzegorzowicach uczestnicy zwiedzili kościół opisany przez kronikarza Jana Długosza, jako powstały w II poł. XIII w. i ufundowany przez Nawoja, herbu Topór - jeden z najpóźniejszych obiektów romańskich w Polsce. Dzięki uprzejmości Proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, uczestnicy rajdu odwiedzili kryptę kościelną i poznali historię zabytkowej rotundy oraz grzegorzowickiego dworu opowiedzianą przez organistę Pawła Sadraka.

Dalej trasa prowadzić miała przez Pokrzywiankę Górną, Górę Chełmową, Nową Słupię, Święty Krzyż i Przełęcz Hucką, ale niesłabnące opady deszczu zmusiły organizatorów do jej modyfikacji. Z Grzegorzowic uczestnicy zostali przetransportowani autokarami do Trzcianki, skąd udali się czerwonym szlakiem na Święty Krzyż, zwany inaczej Łysą Górą lub Łyścem (595 m n.p.m.), by poznać historię najstarszego, XI – wiecznego sanktuarium na ziemiach polskich, w którym przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Stamtąd dzielni turyści udali się do Huty Szklanej, gdzie w Karczmie Izba Dobrego Smaku czekał na nich sycący poczęstunek.

Sytuacja epidemiologiczna nie sprzyjała w minionym roku spotkaniom towarzyskim i integracji środowiska, toteż, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, rajd zaliczyć należy do naprawdę udanych.  Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda będzie bardziej łaskawa podczas V Adwokackiego Spływu Kajakowego NIDA 2021, zaplanowanego na dzień 7 sierpnia 2021 r.

 

 

powrót