Aktualności
"Górom cześć! - Cześć górom!" - relacja z II Rajdu Świętokrzyskiego
W minioną sobotę, 5 lipca 2014 r., odbył się II Rajd Świętokrzyski zorganizowany przez Komisję Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Kielcach. Zapoczątkowana w ubiegłym roku przez adw. Jerzego Ziębę, idea organizacji w pierwszą sobotę lipca rajdu, pozwalającego poznać uroki Gór Świętokrzyskich, również tym razem spotkała się z dużym zainteresowaniem naszego środowiska. W wydarzeniu wzięło udział 84 osoby: przedstawiciele świętokrzyskiej Palestry – adwokaci i aplikanci adwokaccy wraz z członkami rodzin i osobami bliskimi. Wyprawę swoją obecnością uświetnił dr Cezary Jastrzębski – znakomity przewodnik i znawca Gór Świętokrzyskich, który podczas wędrówki przekazywał uczestnikom Rajdu wiele cennych i niezwykle interesujących informacji i legend związanych z pokonywaną trasą.
Od samego rana turystom towarzyszyła wymarzona, słoneczna pogoda. Wędrówka rozpoczęła się w Świętej Katarzynie, gdzie uczestnicy Rajdu zwiedzali klasztor sióstr bernardynek. Początki zarówno klasztoru, jak i związanej z nim osady, sięgają końca XIV w. Wtedy to na tych terenach osiadł rycerz Wacławek i wzniósł niewielki kościółek pod wezwaniem Św. Katarzyny, od której imienia nowopowstająca osada wzięła swoją nazwę. W XV w. biskup krakowski Jan z Rzeszowa wybudował w tym miejscu murowany kościół i klasztor, osadzając z nim Bernardynów. W pierwszej połowie XIX w. miejsce Bernardynów zajęły siostry z tego samego zgromadzenia, które prowadzą klauzorowy tryb życia i słyną z haftowania sztandarów.
Następnym punktem wycieczki była pochodząca z początku XIX w. kaplica cmentarna nazywana kapliczką Żeromskiego, bowiem na tynku znajdują się wyryte w 1882 r. podpisy Stefana Żeromskiego i jego szkolnego kolegi Janka Stróżeckiego.
Stamtąd, uczestnicy Rajdu udali się pod drewnianą kapliczkę Św. Franciszka i źródełko uznawane przez wiernych za cudowne, bowiem według tradycji pochodząca z niego woda leczy choroby oczu. Jak głosi inna legenda, trzykrotne obiegnięcie źródełka z zaczerpniętą w usta wodą gwarantuje spełnienie życzenia, które należy zachować w tajemnicy. Niektórzy uczestnicy Raju ochoczo podjęli się wyzwania i biegali dookoła źródła w pogodni za swoimi marzeniami.
Po tych atrakcjach wędrówka po Górach Świętokrzyskich rozpoczęła się na dobre i wiodła przez Świętokrzyski Park Narodowy, następnie Krajno Górę, Górę Wymyśloną, Górę Radostowa i zakończyła się w Ameliówce - miejscowości położonej w Górach Świętokrzyskich, w przełomie rzeki Lubrzanki, pomiędzy górami Radostowa i Klonówka. Trasa liczyła ok. 12 km, a uczestnikom Rajdu nieustająco towarzyszyły zapierające dech w piersiach krajobrazy. Piękno najstarszych gór w Polsce turyści mogli podziwiać w czasie wędrówki i z punktów widokowych podczas postojów.
Po pokonaniu trasy i dotarciu do Hotelu „Przedwiośnie” w Ameliówce, na strudzonych wędrowców czekał poczęstunek przy grillu, któremu towarzyszyła miła atmosfera, wymiana wrażeń i plany dotyczące kolejnej edycji Rajdu Świętokrzyskiego.
Apl. adw. Natalia Gawrońska