Z życia Izby


Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach

W dniu 9 października 2010 roku odbyło się Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach. Swoją obecnością Zgromadzenie naszej Izby zaszczycili: adwokat Dariusz Wojnar - członek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, Sędzia Adam Zarzycki – Wiceprezes Sądu Okręgowego w Kielcach, radca prawny Mirosława Głowacka – Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach - Jerzy Zięba, otwierając obrady podkreślił, że jest mu niezmiernie miło, że może uczestniczyć w tak uroczystym i doniosłym dla budowania wizerunku Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach wydarzeniu.

Następnie poprosił Zgromadzonych, aby chwilą ciszy uczcili pamięć Zmarłych w okresie minionej kadencji członków Izby, a także pamięć tragicznie Zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem: Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – adwokat Joanny Agackiej-Indeckiej, Redaktora Naczelnego Palestry – adwokata Stanisława Mikke, adwokat Jolanty Szymanek-Deresz oraz adwokata Stanisława Zająca oraz Tych, którzy razem z nimi, w dniu 10 kwietnia 2010 r. o poranku, spiesząc do grobów Ofiar Zbrodni Katyńskiej sprzed 70 lat, zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.
Zgromadzeni minutą ciszy uczcili Ich pamięć.

Reprezentujący NRA adwokat Dariusz Wojnar wręczył Odznaki „Adwokatura Zasłużonym” przyznane uchwałą Prezydium NRA z dnia 21 września 2010 r. adwokatom: Elżbiecie Mazurek, Monice Kot i Krzysztofowi Grabowskiemu. Dokonując aktu wręczenia podkreślił, że ,,Adwokatura Zasłużonym” to najważniejsze odznaczenie, jakie może przyznać Adwokatura, to wyraz uznania dla koleżanek i kolegów za trud włożony w pracę na rzecz samorządu. Pan Mecenas w imieniu NRA i w imieniu Adwokatury serdecznie pogratulował Odznaczonym.

Zgromadzenie dokonało wyboru Przewodniczącego, powierzając tę funkcję adwokatowi Edwardowi Rzepce.

W dalszej części obrad Dziekan Jerzy Zięba przedstawił sprawozdanie z działalności ORA w okresie minionej kadencji w latach 2007 - 2010.

Na wstępie podkreślił, że dzisiejsze zgromadzenie jest wielkim świętem samorządności Adwokatury, daje możliwość podsumowania minionej kadencji, ale też jest dobrą okazją, aby wytyczyć zadania na kolejne lata, niewątpliwie trudne, niosące nowe wyzwania przed Adwokaturą.

W dalszej kolejności przedstawił wydarzenia minionej kadencji, które swoim wymiarem i symboliką wykraczają poza nasze środowisko, wpisując się na trwałe w historię Adwokatury i w przyszłości będą określać naszą tożsamość.

Odwołując się do historii, przypomniał, że w 2008 r. obchodziliśmy 90-lecie Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Dekretem Marszałka Państwa Józefa Piłsudskiego z dnia 24 grudnia 1918 r. o Statucie Tymczasowym Palestry Państwa Polskiego została powołana do życia Adwokatura. Stała się ona zalążkiem organizacji samorządowej, jak również pozwoliła na ukształtowanie zasad funkcjonowania Adwokatury w Państwie polskim. Powoływanie się na tę okoliczność ma ogromne znaczenie, albowiem jest wyrazem naszego przywiązania do ciągłości historycznej oraz naszego poszanowania dla wartości, które określają tożsamość Adwokatury.

W bieżącym roku byliśmy również świadkami tragicznego wydarzenia - katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęli wybitni przedstawiciele Adwokatury Polskiej, w tym Pani Prezes NRA Joanna Agacka-Indecka, Pan Redaktor Naczelny Palestry Stanisław Mikke. Były to Osoby bez reszty oddane Adwokaturze i służbie publicznej. Zachowamy w pamięci nie tylko ich wybitne osiągnięcia, ale również życzliwość, jaką okazywali kieleckiej Adwokaturze. Wszyscy pamiętamy wspaniały wykład adw. Stanisława Mikke, który wygłosił podczas naszych izbowych obchodów 90-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Ponadto osoby te mieliśmy zaszczyt i honor gościć w dniach 26 i 27 marca 2010 r., podczas plenarnego posiedzenia NRA, jakie odbyło się w siedzibie naszej Izby, zaledwie dwa tygodnie przed tym tragicznym wydarzeniem.

Dziekan Jerzy Zięba wyraził przy tym przekonanie, że pamięć o Pani Prezes śp. Joannie Agackiej-Indeckiej oraz Panu śp. Stanisławie Mikke nie będzie pamięcią tylko na tę kadencję, ale na trwałe wpisze się w tożsamość Adwokatury Polskiej.

Kolejnym wydarzeniem dotyczącym naszej Izby było otwarcie nowej siedziby Okręgowej Rady Adwokackiej, mieszczącej się w Kielcach, przy ul. Świętego Leonarda. Gościliśmy wówczas wielu dostojnych gości, co świadczy o uznaniu, jakim cieszy się nasza Izba, jak również o prestiżu, którego doświadczamy w naszej codziennej pracy. Obecność właśnie tych osób, jak również udział koleżanek i kolegów pokazały, że jesteśmy środowiskiem zintegrowanym i przywiązanym do tradycyjnych wartości.

W cieniu tych wielkich wydarzeń toczyło się codzienne życie Adwokatury, z problemami, które dotyczyły bieżących zadań, jakie ma do wypełnienia samorząd, jak również związanych z działaniami, które były niezależne od nas, a wynikały z inicjatywy władzy publicznej. Dotyczy to w szczególności wejścia w życie ustawy z dnia 20 lutego 2009 r., która znowelizowała Prawo o Adwokaturze. W kilka miesięcy po uchwaleniu tej ustawy Ministerstwo Sprawiedliwości poddało pod dyskusję projekt ustawy o zawodzie adwokata, który w istocie swojej zakładał likwidację odrębności samorządu adwokatów i radców prawnych, połączenie tych zawodów, zmniejszenie liczby izb adwokackich poprzez likwidację tzw. mniejszych izb, jak również szereg innych ograniczeń w zakresie regulacji sądownictwa dyscyplinarnego. Projekt ten spotkał się z naszym zdecydowanym sprzeciwem, wyrazem czego były uchwały podejmowane przez Nadzwyczajne Zgromadzenia Izb Adwokackich, jak również przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury. W rezultacie naszego zdecydowanego stanowiska, jak również racjonalnego podejścia ze strony aktualnie sprawującego funkcję Ministra Sprawiedliwości Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego doszło do wstrzymania prac nad tym projektem. Jest to oczywiście decyzja czasowa i nasze środowisko powinno wykazać mobilizację, bowiem ten problem nie został ostatecznie rozwiązany, a prace nad wspomnianą ustawą w zaciszu gabinetów nadal trwają. Musimy być w pełni zdeterminowani w obronie naszych racji, aby nie dopuścić do uchwalenia ustawy ograniczającej naszą samorządność.

Jesienią bieżącego roku został przedstawiony pod głosowanie Komisji Sejmowej projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych oraz projekt ustawy o licencjach prawniczych. Nie ma żadnych racjonalnych podstaw, by istniały przesłanki do zrównania uprawnień adwokatów i radców prawnych z absolwentami wyższych uczelni prawniczych w zakresie możliwości występowania przed sądami, jak również wykonywania innych czynności zawodowych. Tego rodzaju projekt jest sprzeczny z treścią art. 17 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jak również budzi niepokój, nie tylko naszych środowisk, ale również organizacji międzynarodowych. Powołanie nowego zawodu w postaci doradców prawnych spowodowałoby, że znalazłaby się na rynku znaczna grupa osób uprawnionych do świadczenia usług prawnych, pozostająca poza kontrolą aktualnie istniejących samorządów prawniczych. Osoby te nie byłyby zobowiązane do przestrzegania zasad etyki i deontologii zawodu, wypracowanych zarówno przez adwokatów, jak i radców prawnych, a także nie korzystałyby z przywileju tajemnicy zawodowej. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że zachwiane byłoby bezpieczeństwo prawne oraz zostałyby osłabione gwarancje ochrony praw i wolności obywateli.

Dziekan Jerzy Zięba podkreślił, że musimy określić pewne granice reform, które są w naszym przekonaniu nieprzekraczalne, a które znajdują oparcie w treści art. 17 Konstytucji RP. Nie możemy wyrażać aprobaty dla koncepcji, które podważałyby ustrojową pozycję Adwokatury, niezależność adwokatów i samorządu adwokackiego od władzy wykonawczej, wyłączałyby możliwość sprawowania pieczy samorządu nad wykonywaniem zawodu adwokata w zakresie kształtowania reguł dostępu do zawodu, zasad wykonywania zawodu i odpowiedzialności dyscyplinarnej.

W chwili obecnej, kiedy istnieje możliwość pełnego przepływu między zawodami prawniczymi, nie ma potrzeby prowadzenia dalszych dyskusji na temat połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego. Zasada swobodnego przepływu między zawodami prawniczymi nie może być rozumiana tylko i wyłącznie jako nieskrępowana możliwość przechodzenia sędziów i prokuratorów do zawodu adwokata, ale przepływ ten powinien również działać w kierunku odwrotnym. Sposób uregulowań prawnych w zakresie możliwości swobodnego przepływu między zawodami prawniczymi jest również warunkiem wprowadzenia w życie postulatu, aby zawód sędziego stał się ,,koroną zawodów prawniczych”. Naszym zdaniem podstawowa droga dojścia do zawodu adwokata to przede wszystkim aplikacja adwokacka oparta na formule ,,patron-uczeń”. Otwarcie zawodu adwokata jest faktem, o czym świadczy ogromna liczba nie tylko adwokatów wpisanych na listę w ostatnim czasie, ale również znaczna ilość aplikantów, jaka do tej pory w historii adwokatury nie występowała.

Adwokatura jest ważną instytucją w systemie ochrony praw i wolności obywatelskich, a także w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Dziekan podkreślił, że jesteśmy środowiskiem otwartym na potrzeby społeczeństwa, bowiem niesienie pomocy potrzebującym to nasze podstawowe zadanie, wypisane na sztandarze Adwokatury Polskiej. Wyrazem naszego zaangażowania społecznego jest udział w licznych akcjach świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej, a szczególnie w organizowanych pod auspicjami NRA Dniach Bezpłatnych Porad Prawnych - akcji pro bono, czy też w akcjach organizowanych w czasie wydarzeń nadzwyczajnych związanych z klęskami żywiołowymi.

W okresie minionej kadencji nasza Izba doświadczyła wielu wyrazów uznania, co w szczególności przejawiało się w powierzeniu nam organizacji w kwietniu 2008 r. Konferencji Kierowników Szkolenia Aplikantów Adwokackich, posiedzenia plenarnego NRA, które odbyło się w naszej Izbie w dniach 26-27 marca 2010 r., a także imprezy o charakterze integracyjnym, a mianowicie XXVII Mistrzostw Narciarskich Adwokatury w Szczyrku. Wydarzenia te są wyrazem uznania dla osiągnięć naszej Izby i budowania jej prestiżu. Realizacja kolejnych zadań, które są akceptowane przez nasze środowisko i wychodzą poza granice naszej Izby, sprawi nam ogromną radość.

Kończąc swoje wystąpienie Dziekan Jerzy Zięba podkreślił, że Adwokatura to suma doświadczeń wielu pokoleń, to więzi międzyludzkie, to system etyczny i system zasad deontologii zawodu przekazywanych w ramach własnego samorządu. Jesteśmy dumni, że możemy być członkami Adwokatury mającej swoją historię, swoją tożsamość i takiej Adwokaturze chcielibyśmy w przyszłości służyć.

Zgromadzenie dokonało wyboru nowych władz samorządu Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej, powierzając w kadencji 2010 - 2013 pełnienie funkcji Dziekana ORA w Kielcach ponownie adw. Jerzemu Ziębie.

Prezesem Sądu Dyscyplinarnego została adw. Maria Okińczyc–Rzepka, a Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej adw. Krzysztof Król.

Na pierwszym posiedzeniu nowo wybrana Rada ukonstytuowała się w następującym składzie:

Dziekan: adw. Jerzy Zięba
Wicedziekani: adw. Monika Kot, adw. Elżbieta Mazurek
Sekretarz - adw. Marcin Staniak
Skarbnik - adw. Mariusz Błaszkiewicz
Rzecznik dyscyplinarny - adw. Krzysztof Grabowski
Z-ca Rzecznika dyscyplinarnego - adw. Wojciech Zwierzchowski
Członkowie: adw. Konrad Kokowski, adw. Agnieszka Massalska, adw. Krzysztof Stępień, adw. Agnieszka Szufel-Figurska

Adwokat Andrzej Michałowski pełniący obowiązki Prezesa NRA w swym liście kierowanym do Dziekana Jerzego Zięby napisał:

„Szanowny Kolego Dziekanie, serdecznie dziękuję za zaproszenie na Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej, które odbędzie się w Kielcach 9.10.2010 r. Niestety w tym samym czasie będę uczestniczył jako delegat Naczelnej Rady Adwokackiej w Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Katowicach. Naczelną Radę Adwokacką w Kielcach reprezentować będzie adwokat Dariusz Wojnar, członek Prezydium NRA. Izba Kielecka jest przykładem prężnie działającego środowiska adwokackiego, a na uznanie zasługują podejmowane przez jej przedstawicieli liczne inicjatywy zarówno na forum lokalnym, jak i ogólnopolskim. Regularnie czytuję „Palestrę Świętokrzyską”, długo będę wspominał udział w ubiegłorocznych uroczystościach 90-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej w Izbie Kieleckiej. Pamiętam też wrażenie, jakie wywarł nowy lokal Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. Równie silnie jak tego, że nie mogę uczestniczyć w Zgromadzeniu Izby, żałuję że nie mogłem uczestniczyć w organizowanych przez adw. Jerzego Ziębę - Dziekana ORA w Kielcach wyjazdach do Lwowa i Izraela. Mam nadzieje, ze Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej będzie okazją do dobrej dyskusji o przyszłości adwokatury.

Z wyrazami szacunku, pełniący obowiązki Prezesa NRA
adw. Andrzej Michałowski.”

powrót

© Copyright 2009 - 2024 Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: Mass Internet