Aktualności


"BEZ TOGI" zbiór felietonów autorstwa adw. Stanisława Mikke

Ukazał się zbiór felietonów adw. Stanisława Mikke

W przeddzień rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku ukazał się zbiór felietonów „Bez togi… o prawie, historii, psychologii oraz obowiązkach względem Ojczyzny i Adwokatury” – autorstwa adw. Stanisława Mikke, jednego z pasażerów lotu z 10 kwietnia 2010.

W cyklu felietonów „Bez togi”, które przez ponad siedemnaście lat pisał do pisma „Palestra” autor wyrażał swoją troskę o poszanowanie etosu zawodu adwokata, o zachowanie najwyższych standardów w wypełnianiu misji adwokackiej, ale też nie krył swoich obaw związanych z coraz niższą kulturą polityczną, pamięcią narodową, czy brakiem poszanowania Ojczyzny.

"Felietony publikowane od 1993 r. w serii „Bez togi” mają charakter swoistego pamiętnika, gdyż wielokrotnie traktują o wówczas aktualnych wydarzeniach dla państwa, wymiaru sprawiedliwości czy też adwokatury" - napisał w posłowiu dr Adam Redzik, redaktor książki.

W zbiorze znalazły się również opowiadania, odczyty oraz felietony o tematyce historycznej z autorskiego działu „Memori Custodire”. Wydawnictwo zamieściło również tekst adw. Stanisława Mikke poświęcony Robertowi Schumannowi, wywiad przeprowadzony z Jadwigą Piłsudską-Jaraczewską, córką Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz esej, którego inspiracją był film Wiesława Saniawskiego „Bezmiar Sprawiedliwości”.

"Wydając, w rocznicę bolesnej tragedii, istotną część dorobku pisarskiego Mecenasa Stanisława Mikke, chcemy oddać hołd Jego niepowtarzalnej Osobowości oraz utrwalić Jego myśli, obserwacje i oceny mające wartość ponadczasową. W todze Mecenas Stanisław Mikke brał udział w wymierzaniu ludzkiej sprawiedliwości – w BEZ TOGI w budowaniu kultury i ładu moralnego" – czytamy w przedmowie adw. Czesława Jaworskiego, obecnego redaktora naczelnego „Palestry”.

Książkę wydało pismo „Palestra”.
Dostępna jest w redakcji, w cenie 47,25 złotych. (
redakcja@palestra.pl)

 

Adw. Stanisław Mikke (1947-2010) ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1985 został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie.

Był doskonałym adwokatem, mocno zaangażowanym w działalność samorządu zawodowego, niezwykle szanowanym w środowisku prawniczym. Wybitnym erudytą, humanistą i intelektualistą.

W latach 1989-1993 był zastępcą redaktora naczelnego „Palestry”, a od 1993 roku jej redaktorem naczelnym. Pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej. W latach 1989-1992 był sędzią Sądu Dyscyplinarnego, członkiem Komisji Informacyjno-Prasowej i rzecznikiem prasowym NRA, zastępcą przewodniczącego Komisji Prasowej ds. „Biuletynu ORA” (1992-1995), w latach 1992-1998 przewodniczącym Komisji ds. Etyki i Wykonywania Zawodu ORA w Warszawie; członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. Witolda Bayera.

Za swoją wybitną działalność dla Adwokatury w 1995 roku odznaczony odznaką Adwokatura Zasłużonym.
Z rekomendacji AWS został wybrany sędzią Trybunału Stanu.
Pełnił również funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz członka Komisji Bioetycznej przy Instytucie Kardiologii w Aninie. Stanisław Mikke był wybitnym publicystą, jak również doskonałym mówcą. Prowadził wykłady w ramach szkolenia zawodowego adwokatów oraz w ramach szkolenia aplikantów adwokackich. Wchodził w skład wielu komisji egzaminacyjnych i sądów konkursowych.

Mocno związał się ze sprawami Zbrodni Katyńskiej. Brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Napisał wiele artykułów o tematyce prawno-historycznej oraz książkę „Śpij mężny… w Katyniu, Charkowie, Miednoje”.

Ponadto autor książek: „Dopóki żyję, nie nadejdzie”, „Słodkie cytryny”, a także kilkuset felietonów o tematyce społeczno-prawnej oraz licznych opowiadań. Był konsultantem do filmów Krzysztofa Kieślowskiego: „Dekalog 5”, „Krótki film o zabijaniu” oraz „Bez końca”.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Współorganizator wystaw plenerowych na ulicach m.in. Warszawy: w roku 2008 „Adwokaci Polscy Ojczyźnie” oraz w roku 2010 „Adwokaci ofiary Katynia”.

Biuro prasowe NRA

powrót

© Copyright 2009 - 2024 Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: Mass Internet