Zmiany w Regulaminie doskonalenia zawodowego adwokatów
Naczelna Rada Adwokacka w dniu 8 września 2023 roku przyjęła Uchwałę Nr 109/2023 dotyczącą Regulaminu doskonalenia zawodowego adwokatów.
Nowy Regulamin przewiduje, że adwokat wykonujący zawód oraz prawnik zagraniczny wpisany na listę ORA, objęty jest obowiązkiem doskonalenia zawodowego.
• Obowiązek doskonalenia zawodowego adwokatów nadal pozostał, ale został zniesiony obowiązek zbierania punktów za udział w szkoleniach.
• Okręgowa Rada Adwokacka jest uprawniona do weryfikowania spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez adwokata, a weryfikacja spełnienia tego obowiązku następuje podczas wizytacji prowadzonej przez wizytatora.
• Prawo do uczestniczenia w systemie doskonalenia zawodowego adwokatów mają aplikanci adwokaccy, którzy na równi z adwokatami będą mogli korzystać z oferty szkoleniowej.
• Dziekan może zwolnić adwokata w całości lub w części z obowiązku doskonalenia zawodowego, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami.
• Każda ORA jest zobowiązana do zorganizowania szkoleń w wymiarze nie mniejszym niż 20 godzin rocznie.
• Szkolenia w minimalnym wymiarze mają być nieodpłatne dla adwokatów. Za szkolenia, które organizowane są w formie odpłatnej, koszty udziału ponosi adwokat.
Regulamin określa formy i przedmiot realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego, wymienione formy to:
1. samokształcenia;
2. udziału w szkoleniach organizowanych przez samorząd adwokacki;
3. udziału w szkoleniach, seminariach, konferencjach lub wykładach, a także innych formach, organizowanych przez inne podmioty;
4. prowadzenia zajęć szkoleniowych dla aplikantów adwokackich w ramach szkolenia organizowanego przez samorząd adwokacki;
5. zajęć szkoleniowych, w tym edukacji prawnej, w ramach akcji społecznych organizowanych przez samorząd lub prowadzonych z jego udziałem.