Aktualności
KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ W SPRAWIE EGZAMINU ADWOKACKIEGO W 2013 ROKU
Celem przypomnienia i w uzupełnieniu najistotniejszych informacji przekazanych wcześniej na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, informuję co następuje:
Egzamin adwokacki przeprowadzany jest na zasadach określonych w ustawie Prawo o adwokaturze, składa się z pięciu części i odbędzie się w dniach 19-22 marca 2013 r.
Pierwsza część – zdający zdawać będą test jednokrotnego wyboru składający się ze 100 pytań, zawierających trzy propozycje odpowiedzi. Test trwa 100 minut.
Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa karnego – trwa 360 minut;
Trzecia część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa cywilnego – trwa 360 minut;
Czwarta i piąta część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa gospodarczego i administracyjnego – trwa 480 minut.
Nieobecność zdającego podczas egzaminu adwokackiego oraz stawienie się na egzamin po jego rozpoczęciu, bez względu na przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie (art. 78d ust. 13 w zw. z art. 75h ust. 2 ustawy – Prawo o adwokaturze).
Zdający winien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem, potwierdzający jego tożsamość, który podlega okazaniu każdorazowo przed rozpoczęciem poszczególnych części egzaminu adwokackiego, przed wejściem na salę (§ 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 roku w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego). Zdający po wejściu na salę i wylegitymowaniu się, losują numer stolika i numer kodu. Czynność losowania powtarza się każdego dnia, stąd kody są różne na każdy dzień.
Na podstawie § 9a rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego (Dz. U. Nr 163, poz. 1301) zdający mogą rozwiązywać zadania także przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Wersja demonstracyjna „Aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych” umieszczona jest na stronie M.S. jak również ORA w Kielcach.
Możliwość wykorzystania własnego sprzętu komputerowego przez zdających i użycia aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych dotyczy wyłącznie rozwiązywania zadań z części od drugiej do piątej egzaminu adwokackiego. Test rozwiązywany jest wyłącznie odręcznie.
- Zdający są uprawnieni do dokonania wyboru sposobu rozwiązywania zadań z ww. części egzaminu (w formie odręcznej albo przy użyciu własnego sprzętu komputerowego). Pisemna informacja o wyborze sposobu rozwiązywania zadań, wraz z pisemnym oświadczeniem o akceptacji warunków związanych z użyciem sprzętu komputerowego, winna zostać złożona przewodniczącemu komisji nie później niż 21 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu (tj. do dnia 26 lutego 2013 roku). Na wypadek awarii sprzętu lub z innej przyczyny, zdający może jednak zmienić decyzję na zapis ręczny. Nie może natomiast uczynić tego odwrotnie. Jeśli więc zdający nie dochował terminu złożenia oświadczenia pozostaje mu już tylko rozwiązywanie zadań w formie odręcznej.
- Zdający na własnych komputerach powinni pamiętać, aby zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji. Aplikacja jest udostępniona w wersji demonstracyjnej i ze względów bezpieczeństwa posiada wyłączone zabezpieczenia oraz funkcję zapisu pracy. Ekran demonstracyjny wyświetla się na niebiesko.
- Zabronione jest debugowanie, dekompilowanie i jakakolwiek ingerencja w kod programu.
Wersję finalną aplikacji zdający otrzymają od komisji przed rozpoczęciem 2-4 dnia egzaminu na nośnikach pamięci – pendrive, dostarczonych przez MS wraz z pozostałymi materiałami egzaminacyjnymi.
Minimalne wymagania, które powinien spełniać komputer zdającego dla prawidłowego działania aplikacji:
- procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;
- 512 MB pamięci RAM (zalecane 1024 MB);
- system operacyjny: Windows XP SP3/Windows Vista/Windows 7;
SYSTEM OPERACYJNY WINDOWS 8 NIE ZAPEWNI PRAWIDŁOWEGO DZIAŁANIA APLIKACJI. NIE SPEŁNIA ON WYMAGAŃ TECHNICZNYCH I APLIKACJA NIE URUCHOMI SIĘ W TYM SYSTEMIE - zainstalowany program Microsoft NET Framework 3.5 SP1;
- 100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;
- wolny port USB;
- konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;
- odinstalowany program antywirusowy; wyłączony wygaszacz ekranu;
- opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja” / „wysoka wydajność”
- zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem;
- wyłączone aktualizacje automatyczne.
NA EGZAMINIE ADWOKACKIM DOPUSZCZALNE JEST KORZYSTANIE WYŁĄCZNIE Z MYSZEK I KLAWIATUR PRZEWODOWYCH.
Nie może być to komputer Macintosh Apple (model ten nie ma konfiguracji).
Należy mieć na uwadze, że zainstalowane na komputerze zdającego i pracujące w tle inne aplikacje mogą spowolnić działanie aplikacji egzaminacyjnej, dlatego wskazane jest odinstalowanie zbędnych aplikacji na czas trwania egzaminu. Nie można mieć też w komputerze programów prawniczych.
- Przed zamknięciem programu i wyjęciem nośnika, po napisaniu pracy należy pamiętać o funkcji „zapisz” i „koniec”, pomimo że zapisywanie jest automatyczne (co 1 minutę), aby nie utracić pracy przed wydrukowaniem jej przez członka komisji. Użycie funkcji zapisz pozwala na częstsze zapisywanie.
- Należy pamiętać, że po wyborze funkcji „koniec” i jej zatwierdzeniu, nie ma już możliwości powrotu do rozwiązywania zadania za pomocą aplikacji komputerowej. Nieuwaga zdającego na tym etapie pozwala już tylko na kontynuację egzaminu odręcznie w czasie pozostałym do jego zakończenia.
- Należy pamiętać by nie wnosić na salę komórek i innych urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji.
- Podczas rozwiązywania zadań od 2 do 5 części egzaminu, aplikanci mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa (78d ust. 12 POA), nie można natomiast wnosić książek zawierających wzory czynności i umów, monografii, kserokopii pism, podręczników. Na przyniesionych materiałach (np. kodeksach, komentarzach) nie mogą znajdować się własne notatki, dopiski, zapisy itp.
- Uzupełniająco, zdający będą mogli skorzystać z komputerów z systemem informacji prawnej (1 stanowisko na ok. 5 osób).
- Niewłaściwie przygotowany komputer lub ingerencja z zewnątrz powoduje wyświetlenie ekranu na czerwono, co może stanowić nawet dyskwalifikację zdającego.
- Na każdy dzień przeznaczony jest inny nośnik – gdyby nie zadziałał którykolwiek z nich, co widoczne jest w chwili jego włożenia do gniazda komputera, należy o tym powiadomić przewodniczącego komisji lub jego zastępcę.
- Nośnik zapasowy może być wydany zdającemu jeśli przy użyciu pierwotnie wydanego nośnika, pracy nie uda się pisać. Gdyby pomimo tego nie udało się zainstalować nośnika przy wsparciu technicznym na danym komputerze, należy przejść na pisanie ręcznie. Czas egzaminu liczy się po upewnieniu, że wszystkie nośniki zadziałały.
- Po napisaniu pracy, drukowanie zadania następuje w obecności członka komisji.
- Pracy nie należy podpisywać swoim imieniem i nazwiskiem, a nadanym kodem.
- Nr kodu z koperty należy wpisać na każdej stronie testu i na każdej stronie karty odpowiedzi oraz na pierwszej stronie zadania i na każdej stronie pracy zawierającej rozwiązanie zadania. W przypadku zdających przy użyciu sprzętu komputerowego, kod należy wpisać w oknie „Podaj kod”.
- Wydrukowanie zadań z prawa gospodarczego i administracyjnego winno być dokonane łącznie po zakończeniu egzaminu. Obie prace są sporządzane w jednym dokumencie i nie należy drukować rozwiązania zadania po zakończeniu pisania jednej z tych prac.
- W czasie pisania nie należy wyjmować nośnika (UTRACIMY BOWIEM DALSZĄ MOŻLIWOŚĆ ZAPISU). Opuszczanie sali egzaminacyjnej jest możliwe tylko wyjątkowo, za zgodą przewodniczącego lub jego zastępcy, przy czym zdający, przy użyciu komputera, winien pod nadzorem członka komisji, w oknie dialogowym, zaznaczyć wówczas opcję „opuszczenie sali”, a po powrocie „powrót na salę”.
- W czasie rozwiązywania testu należy zakreślać tylko jedną z trzech odpowiedzi. Niedozwolona jest zmiana zakreślonej odpowiedzi (taki zapis uznawany jest zawsze jako nieprawidłowy i skutkuje brakiem punktów).
- Zdający przy pomocy sprzętu komputerowego, może zrezygnować w każdej chwili z tej formy zdawania i przejść na pisanie ręczne. Swoją decyzję musi zgłosić przewodniczącemu komisji i pod nadzorem członka komisji, zaznacza w oknie dialogowym „koniec”. Praca zapisywana jest wówczas w formacie PDF, i po wydrukowaniu można kontynuować pisanie ręczne do końca czasu egzaminu. Nie ma możliwości przedłużenia czasu egzaminu.
- Zdający kończy pracę na komputerze pod nadzorem członka komisji. Zaznacza w oknie dialogowym „KONIEC”. Praca zapisywana jest wówczas w formacie PDF i tylko wtedy można wyciągnąć nośnik z osobistego komputera. Następnie zdający, pod nadzorem członka komisji, drukuje pracę z nośnika na komputerze podłączonym do drukarki, po czym nośnik umieszcza w bezpiecznej kopercie dostarczonej przez komisję.
- Na wydrukowanej pracy nie można robić już żadnych poprawek, chyba że zdający wcześniej zrezygnował z tej formy egzaminu i po wydrukowaniu pracy przystąpił do jego kontynuowania odręcznie.
- Zdający może zostać wykluczony z egzaminu przez przewodniczącego jeśli korzysta z pomocy innych osób, posługuje się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami, pomaga innym zdającym lub w inny sposób zakłóca przebieg egzaminu. Wykluczenie stanowi podstawę do wydania przez komisję uchwały o negatywnym wyniku egzaminu adwokackiego.
- Wszelkie problemy z aplikacją należy zgłaszać komisji. Można mieć zapasowy komputer. Baterie w komputerach powinny być sprawne, na wypadek awarii prądu.
Zasady oceny zadań
- Test ma 100 pytań, za każde pytanie przysługuje jeden punkt. Uzyskanie 60 pkt pozwala zaliczyć test.
- Ocena prac pisemnych dokonywana jest w oparciu o kryteria zawarte w opisie istotnych zagadnień. Opis ten - wynika z art. 78d-78 g ustawy Prawo o adwokaturze nie ma jednak dla komisji wiążącego charakteru.
- Komisja w szczególności bierze pod uwagę zachowanie wymogów formalnych, właściwości zastosowanych przepisów i umiejętność ich interpretacji, a także poprawność zaproponowanego przez zdającego sposobu rozstrzygnięcia problemu.
- Ostateczną ocenę stanowi średnia ocen cząstkowych za poszczególne prace pisemne. Komisja podejmuje uchwalę o wyniku egzaminu adwokackiego większością głosów.
- Od uchwały o wyniku egzaminu adwokackiego przysługuje odwołanie do komisji II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości, w terminie 14 dni od doręczenia uchwały. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem komisji I stopnia.
- Komisja Egzaminacyjna jako organ I instancji może zastosować przepis art. 132§1 kpa, jeśli odwołanie w całości zasługuje na uwzględnienie.
- Na uchwałę komisji II stopnia przysługuje skarga do WSA w Warszawie.
Kielce, dnia 21 lutego 2013 roku.
Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej
SSO Alina Bojara