Aktualności


Egzamin Adwokacki w 2013 r. - informacja dot. wykorzystania własnego sprzętu komputerowego

W nawiązaniu do informacji, dotyczącej wykorzystania własnego sprzętu komputerowego, przy rozwiązywaniu zadań z drugiej do piątej części egzaminu adwokackiego, precyzuję iż zgodnie z treścią § 9a ust. 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 roku w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego, w przypadku wyboru takiego sposobu rozwiązywania zadań, niezłożenie przez zdającego pisemnego oświadczenia o akceptacji warunków związanych z użyciem własnego sprzętu komputerowego, zawierającego deklarację, że znane są mu zagrożenia, o jakich mowa w ust. 4 i 5 § 9a Rozporządzenia, oznacza wybór formy odręcznej rozwiązywania zadań z drugiej do piątej części egzaminu adwokackiego.
Kielce, dnia 18 lutego 2013 roku.

Na podstawie § 9a ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 r. w sprawie przeprowadzenia egzaminu adwokackiego (Dz. U. z 2009 r., nr 163, poz. 1301 ze zm.), uprzejmie informuję, że nie później niż do dnia 26 lutego 2013 roku, należy składać pisemną informację dotyczącą wyboru sposobu rozwiązywania zadań z drugiej do piątej części egzaminu adwokackiego i pisemne oświadczenia o akceptacji warunków związanych z użyciem własnego sprzętu komputerowego, zawierające deklarację, że zdającemu znane są zagrożenia, związane z użyciem własnego sprzętu komputerowego i zainstalowanego na nim oprogramowania, o których mowa w § 9a ust. 4 i 5 wymienionego rozporządzenia.

Niezłożenie przez zdającego oświadczenia o wyborze sposobu rozwiązywania zadań na egzaminie, oznacza wybór formy odręcznej opracowywania zadań z drugiej do piątej części egzaminu adwokackiego.

Zdający, którzy zadeklarują rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, winni sprzęt ten przynieść na egzamin we własnym zakresie.

W przypadku wątpliwości, czy sprzęt komputerowy, spełnia wymogi techniczne, zdający winni przed egzaminem i we własnym zakresie, skorzystać z pomocy informatyka. Na egzaminie dopuszczalne jest korzystanie wyłącznie z myszek i klawiatur przewodowych. Aplikacja nie może być uruchamiana na maszynach wirtualnych.

Ponadto informuję, że minimalne wymagania techniczne*, jakie powinien spełniać komputer zdającego, przygotowany we własnym zakresie, do poprawnego działania aplikacji egzaminacyjnej, są następujące:

  • procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;
  • 512 MB pamięci RAM (zalecane 1024MB);
  • system operacyjny: Windows XP SP3/Windows Vista/Windows 7;
    UWAGA: System operacyjny Windows 8 nie spełnia tego wymagania, aplikacja nie uruchomi się na tym systemie!
  • zainstalowany program Microsoft .NET Framework 3.5 SP1[1];
  • 100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;
  • wolny port USB;
  • konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera[2];
  • odinstalowany program antywirusowy;
  • wyłączony wygaszacz ekranu;
  • opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja” / „wysoka wydajność”[3];
  • zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem;
  • wyłączone aktualizacje automatyczne.

Przygotowanie sprzętu komputerowego – zgodnie z powyższymi parametrami, które zostały przedstawione na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce Zawodowe Egzaminy Prawnicze - jest obowiązkiem osób, które zadeklarowały taką formę rozwiązywania zadań.

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości udostępniona została nadto wersja demonstracyjna Aplikacji, wraz ze szczegółową instrukcją obsługi.

Instrukcja obsługi "Aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych", skierowana do osób zdających egzaminy prawnicze w 2013 roku przy użyciu komputerów.

W celu rozpoczęcia testowania „Aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych” należy:

  • Pobrać plik DEMO.zip
  • Rozpakować plik DEMO.zip na dysku lokalnym komputera
  • Uruchomić plik START.exe z katalogu DEMO

Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej
do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego
w 2013 roku z siedzibą w Kielcach
SSO Alina Bojara

Pliki do pobrania:

 

* Minimalne, przetestowane wymagania komputera, przy których aplikacja pracuje prawidłowo. Należy mieć na uwadze, że zainstalowane na komputerze zdającego i pracujące w tle inne aplikacje mogą spowolnić działanie aplikacji egzaminacyjnej, dlatego sugerujemy odinstalowanie zbędnych aplikacji na czas trwania egzaminu.

[1] Microsoft .NET w wersji 4.0 lub nowszej nie zawiera w sobie wymaganego środowiska w wersji 3.5 SP1. Microsoft.NET 3.5 SP1 jest domyślnie zintegrowany jako składnik systemu Windows 7, w przypadku systemu Windows XP lub Vista należy go doinstalować.

[2] Aby sprawdzić czy zalogowany użytkownik ma uprawnienia administratora lokalnego do komputera należy w linii poleceń wykonać komendę net user %username% i sprawdzić czy na wyświetlonej liście znajduje się następujący wpis „Członkostwa grup lokalnych *Administratorzy”

[3] Komputer powinien być skonfigurowany w taki sposób aby w przypadku bezczynności nie używał funkcji wstrzymywania systemu (tryb uśpienia) i wygaszacza ekranu.

powrót

© Copyright 2009 - 2024 Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: Mass Internet